sk en de

Predaj auta

Predávate auto? Pripravili sme pre vás najdôležitejšie zásady opatrnosti spojené s predajom vozidla.

Nemáte čas na hľadanie vhodného nového majiteľa? Je to pre vás príliš komplikované a obávate sa možných problémov? Neviete si sami poradiť a potrebujete odbornú radu? Vyplňte náš krátky kontaktný formulár a náš regionálny zástupca sa s vami spojí a rád vám pomôže.

Riziká spojené s predajom vozidla

Zmena vlastníckeho práva a následné vykonanie zmien v evidencii polície so sebou prináša niekoľko rizík. Pre predávajúceho je riziko menšie a súvisí najmä s preberaním bankoviek (pravosť). Na ľahkú mieru však nemôžete brať ani odhlásenie a následné splnenie povinnosti kupujúceho prihlásiť vozidlo na svoje meno.

V prípade predávajúceho sa môžete dostať do situácie, kedy nový majiteľ predané auto po odhlásení opätovne neprihlási a auto je tak v evidencii stále evidované na vaše meno. Keďže má vozidlo stále pôvodné ŠPZ, tak akékoľvek priestupky či spáchanie trestného činu budú prechádzať cez vás. Na polícii síce vysvetlíte a vydokladujete, že ste auto odhlásili a predali, ale v tejto chvíli nastáva problém. Vy ste si všetky povinnosti splnili a technický preukaz zaslali novému majiteľovi, no ten automobil neprihlásil. Celé vyšetrovanie udalosti môže trvať naozaj dlhú dobu (v mnohých prípadoch aj rok a viac) a vy ako pôvodný vlastník budete neustále vyzývaný k podávaniu vysvetlení na rôznych zložkách polície. Dopravný priestupok rieši dopravný inšpektorát v mieste bydliska majiteľa (v tomto prípade pôvodného) alebo mestská polícia podľa miestnej príslušnosti. Stretávame sa s rôznymi druhmi priestupkov. Často sa stáva, že majiteľ predal vozidlo, nový majiteľ natankoval na čerpacej stanici a ušiel, prípadne vykradol obchod a podobne. Vozidlo má stále pôvodné ŠPZ. Polícia teda kontaktuje vás a vy budete musieť vysvetlovať, že ste vozidlo predali a s priestupkom alebo trestným činom nemáte nič spoločné.

Nenechajte sa pri predaji auta oklamať

Predávajúci a kupujúci v drvivej väčšine prípadov o sebe nevedia vôbec nič. Môže sa stať, že kupujúci je hľadaná osoba, po ktorej pátra polícia a vozidlo si kupuje z dôvodu, že sa napríklad potrebuje dostať do zahraničia, kde môže páchať trestnú činnosť. Zaplatí falošnými peniazmi, utečie a pôvodný vlastník sa môže tešiť na problémy aj počas niekoľkých rokov.

Na tieto problémy môžete natrafiť aj z dôvodu, že bez dokončenia prepisu nemá nový majiteľ problém prevádzkovať vozidlo. Technický preukaz mu predávajúci zašle ihneď po odhlásení poštou. PZP si uzavrie ešte pred prihlásením, STK a EK sa vzťahuje na vozidlo, nie na majiteľa, takže ich môže vykonať hocikto, hocikedy a hocikde (aj v zahraničí).

Proti problémom sa môžete zabezpečiť splnomocnením, ktoré podpíšete pred notárom. Tu však do rizika vstupuje predávajúci, ktorí kupujúcemu odovzdal všetky doklady, no nemá istotu, že kupujúci auto naozaj odhlási. Ak by tak nevykonal, pôvodný majiteľ bude musieť stále platiť PZP, v prípade firemného vozidla aj cestnú daň. Novému majiteľovi to môže vyhovovať. Nemusí platiť PZP, nechodia mu domov predvolania za dopravné priestupky, pretože platí objektívna zodpovednosť (podľa zákona) a pokuty za všetky priestupky musí uhradiť pôvodný majiteľ.

Predajte auto s našou pomocou

Tieto nepríjemnosti nie sú na každodennom poriadku, no vždy by ste sa mali snažiť byť čo najviac opatrní. Využite služby nášho internetového autobazáru a predajte svoje auto bez akýchkoľvek problémov a stresu. Radi vám pomôžeme a poradíme. Stačí, ak vyplníte krátky kontaktný formulár na pravej strane tejto stránky. Náš regionálny zástupca sa vám ozve a dohodne s vami všetky podrobnosti.

Ako Vám vieme pomôcť pri predaji vozidla?

Na našej stránke prepisy.sk si vytlačte kúpno-predajnú zmluvu. V nej naša spoločnosť figuruje ako sprostredkovateľ a zmluva obsahuje variabilný symbol a číslo nášho účtu. Spolu s kupujúcim do zmluvy vypíšete vaše osobné údaje a údaje o vozidle. Pridáte cenu, za ktorú chcete vozidlo predať. Kupujúci uhradí peniaze na náš účet. My vozidlo odhlásime a následne prihlásime na nového majiteľa. Ihneď ako všetko bez problémov prebehne, prevedieme peniaze na účet predávajúceho a auto získa kupujúci. Celý tento proces trvá približne 3 - 5 pracovných dní, pretože náš zástupca musí poslať poštou všetky doklady zástupcovi v druhom meste (ak majú predávajúci a kupujúci trvalý pobyt v rôznych mestách).
Vyhnite sa neskutočnému množstvu rizík a využite naše služby za výbornú cenu. Ďalej už neváhajte, vyplňte formulár a náš zástupca vás bude kontaktovať. Poskytneme vám telefonické poradenstvo, sprostredkovanie obchodu, asistencia spojená s prijímaním a prevodom finančných prostriedkov, odhlásenie vozidla na strane predávajúceho a prihlásenie vozidla na strane kupujúceho.
Tomuto procesu sa venujeme denne už viac ako dve desaťročia v našom autobazári ESCAR - Zlaté piesky. História, prax a skúsenosti sú zárukou spoľahlivosti a kvalitnej spolupráce. V danej problematike sa skutočne vyznáme a radi vám s predajom vozidla pomôžeme.

Tak neváhajte, neriskujte a obráťte sa na profesionálov.

Ak máte záujem o veľmi podrobné informácie o predaji auta, nájdete ich na našom špecializovanom webe, kde sa tejto problematike venujeme podrobne.

Mám záujem o službu
Online poistenie vozidiel

 

Poistenie vozidiel