sk en de

Kúpa auta

Nové auto človek kupuje v priemere 4 až 5-krát za život. Môžeme tvrdiť, že ide o naozaj dôležité rozhodnutie, ktoré so sebou prináša viaceré možné riziká.

Ak si chcete byť istí, že si vyberiete správne, bez zbytočného stresu a problémov, obráťte sa na nás. S predajom áut máme skúsenosti už viac ako 2 desaťročia. Stačí, ak vyplníte formulár vpravo a náš regionálny zástupca sa vám ozve a ochotne odpovie na všetky vaše otázky. Kúpa nového auta nebola nikdy jednoduchšia.

Riziká pri kúpe auta

Kupujúci podstupuje pri kúpe auta oveľa väčšie riziko ako predávajúci. Málokedy sú to známi, nepoznajú sa a nevedia, či si môžu navzájom dôverovať. Kupujúci vie o aute pomerne málo aj po osobnej obhliadke. Predaj najčastejšie prebieha cez víkend (keď nemusia byť obaja v práci) a kupujúci odovzdá peniaze predávajúcemu. Kupujúci tak na seba preberá obrovské riziko. Nasadol do auta bez technického preukazu (pôvodný majiteľ ho potrebuje na odhlásenie) a bez platného poistenia (zaniká dňom predaja vozidla). Prvý problém môže nastať, ak pôvodný vlastník (predávajúci) auto neodhlási. Vy nestihnete auto prihlásiť na svoje meno do 15 dní, hrozí vám pokuta a vysvetľovanie. Ak však nestihnete prihlásiť vozidlo ani v lehote 30 dní, budete musieť absolvovať kontrolu originality. S tým sú spojené ďalšie finančné výdaje i strata času. Väčší problém nastáva vtedy, keď predávajúci auto neodhlási vôbec. Pokiaľ auto pôvodný vlastník na vás neodhlási, nikdy sa vám nepodarí registrovať vozidlo na vaše meno.

Vyriešime vaše ťažkosti

Proti týmto problémom sa môžete zabezpečiť splnomocnením, ktoré podpíše predávajúci pred notárom. Kupujete auto, ktorého majiteľ býva desiatky až stovky kilometrov od vášho bydliska. Na dopravný inšpektorát v mieste registrácie vozidla (tam, kde ste auto kupovali) sa budete musieť opätovne vrátiť v úradných hodinách, aby ste vykonali úkon za predávajúceho. Tomuto dlhému cestovaniu sa môžete vyhnúť, ak oslovíte nás.

Ak na strane predávajúceho prebehlo všetko v poriadku, technický preukaz vám bol doručený a vy môžete vozidlo prihlásiť do evidencie na dopravný inšpektorát. Pri prihlásení je potrebné pristaviť vozidlo na kontrolu, pri ktorej policajt vykoná dôkladnú odbornú obhliadku vozidla.

Čo ak kontrola nedopadne v poriadku?

Policajt môže pri obhliadke zistiť nezrovnalosti v dokladoch alebo pozmeňovanie identifikačných znakov. Auto môže byť zhabané a tak vy ako kupujúci nemáte ani vozidlo ani peniaze. Nie ste vinný, no auto nemáte a peniaze si musíte vymáhať od predávajúceho. Vo väčšine prípadov sa musíte obrátiť na súd.

Ak kontrola vozidla dopadla bez problémov a všetky identifikačné znaky sú v poriadku, kupujúci ešte stále nemá vyhrané. Na dopravnom inšpektoráte si musí vystáť radu a odovzdať pracovníkovi všetky potrebné dokumenty. Aké problémy ho môžu prekvapiť v tejto fáze?

  • vozidlo je blokované bankou
  • vozidlo je blokované daňovým úradom
  • vozidlo je blokované exekútorom
  • vozidlo je blokované iným oprávneným organom
  • vozidlo je v leasingu
  • na vozidlo je záložne právo
  • atď.

Niektoré z týchto skutočností si dokážete ešte pred kúpou overiť, no nie všetko sa preveriť dá. Takže je možné, že sa to dozviete až na polícii. Tá však informácie tohto typu dopredu neposkytuje a vy tak nemáte šancu zistiť si možné problémy ešte pred kúpou vozidla.

Čo ak vám auto nezaevidujú? V lepšom prípade si môžete vozidlo nechať, no nemáte ho prihlásené. Mali by ste kontaktovať predávajúceho a vymáhať od neho peniaze späť. Ten však už peniaze mať nemusí a vy ich budete musieť vymáhať súdnou cestou. A to je beh na dlhú trať.

Ako sa vyhnúť problémom pri kúpe vozidla?

Najlepšou možnosťou ako predať a kúpiť auto bez problémov je prepísať vozidlo spoločne na polícii. Tomu však bráni fakt, že kupujúci a predávajúci nie sú spravidla z rovnakého mesta a nemajú čas spolu hodiny stáť v rade na polícii. Procedúru by museli absolvovať cez pracovný deň počas stránkových hodín, na čo je nutné brať dovolenku.

Ako vám vieme pomôcť pri kúpe vozidla?

Na našej stránke prepisy.sk si vytlačte kúpno-predajnú zmluvu. V nej naša spoločnosť figuruje ako sprostredkovateľ a zmluva obsahuje variabilný symbol a číslo nášho účtu. Spolu s predávajúcim do zmluvy vypíšete vaše osobné údaje a údaje o vozidle. Pridáte cenu, za ktorú chcete vozidlo kúpiť a ako kupujúci uhradíte peniaze na náš účet. My vozidlo odhlásime a následne prihlásime na vaše meno. Ihneď ako celý proces prebehne bez problémov, prevedieme peniaze na účet predávajúceho. Tým vám garantuje, že v prípade akýchkoľvek komplikácií vám vrátime peniaze za vozidlo späť. Vyhnete sa tak možným súdnym sporom. Celý tento proces trvá približne 3 - 5 pracovných dní, pretože náš zástupca musí poslať poštou všetky doklady zástupcovi v vašom meste (ak majú predávajúci a kupujúci trvalý pobyt v rôznych mestách).

Vyhnite sa neskutočnému množstvu rizík a využite naše služby za výbornú cenu. Ďalej už neváhajte, vyplňte formulár a náš zástupca vás bude kontaktovať. Poskytneme vám telefonické poradenstvo, sprostredkovanie obchodu, asistencia spojená s prijímaním a prevodom finančných prostriedkov, odhlásenie vozidla na strane predávajúceho a prihlásenie vozidla na strane kupujúceho.
Tomuto procesu sa venujeme denne už viac ako dve desaťročia v našom autobazári ESCAR - Zlaté piesky. História, prax a skúsenosti sú zárukou spoľahlivosti a kvalitnej spolupráce. V danej problematike sa skutočne vyznáme a radi vám s kúpou vozidla pomôžeme.

Tak neváhajte, neriskujte a obráťte sa na profesionálov.

Ak máte záujem o veľmi podrobné informácie o kúpe auta, nájdete ich na našom špecializovanom webe, kde sa tejto problematike venujeme podrobne.

Mám záujem o službu
Online poistenie vozidiel

 

Poistenie vozidiel